חיפוש
עברית
כל הקטגוריות
  תפריט סגור
  בחזרה לכל

  על גלוטן

  אלרגיה לגלוטן הינה בעיה במערכת העיכול אשר הגורם לו הוא צריכה של חומר בשם גלוטן, אותו נמצא במזונות המכילים חיטה, שעורה ושיפון, כגון פסטה, לחם ועוגות, הסובלים מרגישות לגלוטן נאלצים להתמודד עם מצב בו המערכת החיסונית של המעי הדק נכנסת לפעולה וגורמת לנזק לדפנות המעי. בכך היא מביאה לחוסר יכולת של המעי הדק לספוג רכיבים תזונתיים הכרחיים.

  הספיגה הירודה גורמת למחסור בוויטמינים חיוניים, המונעים ממערכות ואיברים חיוניים של הגוף את מרכיבי המזון להם הם זקוקים לצורך תפקודם התקין. חסכים אלה עלולים לגרום למחלות נוספות ואפילו לעיכוב בגדילה אצל ילדים.

  כיום אין טיפול שיכול להביא להחלמה מהמצב, אולם ניתן לשלוט באלרגיה באמצעות התאמות ושינויים בתזונה.

  סימפטומים

  סימפטומים לרגישות לגלוטן.

  אין תסמינים מובהקים לאלרגיה לחיטה (לפעמים הנקראת גם צליאק), אך הסובלים ממנה לרוב יסבלו ממספר תסמינים כלליים, ביניהם שלשולים לסירוגין, כאבי בטן ונפיחות. יש מי שאצלם לא יופיעו כלל תסמינים בקיבה ובמעיים, ואילו אצל אחרים יכולים להופיע תסמינים הדומים לאלו של מחלות אחרות, ביניהן תסמונת המעי הרגיז, זיהומים טפיליים, אמניה, הפרעות בעור או הפרעות במערכת העצבים.

  לאלרגיה לגלוטן יכולים להיות גם תסמינים פחות מובהקים, כמו אי שקט או דיכאון, אנמיה, קיבה רגיזה, כאבי פרקים, עוויות שרירים, פריחה בעור, הופעת פצעים בפה, הפרעות בשיניים או בעצמות (כגון אוסטיאופורוזיס), עקצוצים ונימול ברגליים ובכפות הרגליים (ניורופתיה Neuropathy).

  בנוסף, ישנם סימפטומים לרגישות לגלוטן המעידים על כך שלא נעשית ספיגה של מרכיבי מזון במעי. תסמינים אלו כוללים אובדן משקל, שלשול, עוויות קיבה, הופעת גזים ונפיחות, חולשה כללית ועייפות, יציאות המדיפות ריח רע או בעלות גוון אפור היכולות להיות בעלות מרקם שומניים, עיכובים בגדילה (אצל ילדים) ועוד.

  מתי עליכם להיוועץ ברופא?

  במידה ומופיעים אחד או יותר מהתסמינים האופייניים לאלרגיה לחיטה יש להיוועץ ברופא המטפל. במידה וישנו בן משפחה הסובל מהמחלה גם כן יש צורך בבדיקת רופא. בנוסף, אם ילדיכם חיוור, סובל מאי שקט, אינו מתפתח כראוי, הינו בעל בטן כרסתנית ועגלגלה אך ישבנו שטוח ויציאותיו קשות – יש לקחת אותו לבדיקת רופא.

  תגובות
  כתוב תגובה סגור